(Ne)známé | 08. 05. 2013

Jaké je vlastně to Chile? II. část

Vyprávění Báry Grexové o zážitcích z Chile.
(Ne)známé | 30. 04. 2013

Jaké je vlastně to Chile? I. část

Bára Grexová pochází z Brna, ale v současné době žije v Německu. Ráda cestuje a nedávno navštívila Chile. Nechali jsme si vyprávět její postřehy a zážitky.
(Ne)známé | 20. 04. 2013

O knoflíkařském a perleťářském řemesle v Předíně

Podle Knoflíkářské kroniky přinesl do Předína toto řemeslo rodák Jan Šilhavý. Nyní je zde expozice připomínající tato řemesla.
(Ne)známé | 01. 04. 2013

Zahraniční stáže prostřednictvím MAAE

Pokračuje možnost organizace zahraničních stáží i kratších vědeckých cest a výměn z širokého spektra mírového využívání jaderné energie v rámci Programu technické spolupráce Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).
(Ne)známé | 18. 03. 2013

Vítězka pojede do Velké Británie

Vítězka pojede do Velké Británie Třicet soutěžích se utkalo ve středu 13. března v Jihlavě na finále soutěže „S Vysočinou do Evropy“. Tu pořádal v pěti kolech Kraj Vysočina.
(Ne)známé | 05. 03. 2013

Papež povolil mnichům postní pivo. V Želivě navázali na tradici

V klášterním pivovaru v Želivě navázali na tradici ze 17. století, kdy mniši řádu sv. Františka z Pauoly v klášteře Neudeck ob de Au v Mnichově vařili zvlášť silné sladové pivo, kterému se přezdívalo tekutý chléb.
(Ne)známé | 23. 02. 2013

Luka nad Jihlavou – historie a erotika

Městys Luka nad Jihlavou se dvěma a půl tisíci obyvateli leží v nadmořské výšce 440 m. Jihlavou se nemyslí krajské město, ale stejnojmenná řeka, která od Jihlavy až do Třebíče kopíruje železniční trať postavenou na sklonku 19. století (1868).
(Ne)známé | 06. 02. 2013

Speciální exkurze přivedla do Počerad výherce soutěže Skupiny ČEZ

Mimořádnou příležitost prohlédnout si rozestavěný paroplynový cyklus Skupiny ČEZ v Počeradech, měl 29. ledna Jiří Puchnar, student fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně.
(Ne)známé | 15. 01. 2013

Sladký život s cukrem

Cukr je ve srovnání s bílkovinami a tuky nejrychleji stravitelná složka potravy. Tělo ho potřebuje, ale stále více lidí pod vlivem light éry, dává přednost umělým sladidlům.
(Ne)známé | 03. 01. 2013

Dačice - hlavní město moravské Sibiře a kostkového cukru

Tak se představují Dačice ve většině průvodců a propagačních materiálů. Pokusíme se na ně podívat trochu jinak.
(Ne)známé | 07. 12. 2012

Šaty dělají člověka

Ve světě nás Čechy nechvalně proslavily ledvinky u pasu, ponožky v sandálech a vykukující kalhotky z riflí. Zatímco v zahraničí je naprosto běžné nechat si v oblasti oblékání radit, u nás jsou služby osobního stylisty spojené s předsudky – snobstvím, luxusem, bohatstvím.
(Ne)známé | 07. 12. 2012

Vánoční pití – nechte se inspirovat

Nechte se inspirovat od vinaře Jana Trojana a majitele irského pubu Lukáše Dvořáka...
(Ne)známé | 26. 11. 2012

Ohlédnutí za Svatomartinským vínem

Již za dob císaře Josefa II. bylo zvykem si na den svatého Martina poprvé připíjet novým vínem. Jedná se o svěží, ovocité a velmi lehké víno, které zrálo jen několik týdnů. Jeho osobitý charakter hodnotí komise odborníků.
(Ne)známé | 16. 11. 2012

Surfování po gaučích aneb netradiční možnost, jak vycestovat do zahraničí

Ano, surfovat se dá nejen po internetu nebo vlnách, ale i po gaučích. Že je polehávání na nich, přepínání televizních programů a virtuální cestování po světě oblíbenou činností mnohých? Možná, ale pozor na záměnu pojmů. Tady není řeč o gaučingu, ale couchsurfingu.
(Ne)známé | 16. 09. 2012

O softballu očima hráče

Marek Fibiger alias Fíba je trenér mužů a první metař pardubických Pasos. Softball hraje od svých deseti let a jako jediný v klubu si může doma vystavit zlatou medaili z mistrovství Evropy. Mezi hráči je pověstný svojí všestranností a na hřišti ho v sestavě mužů A poznáte podle 18 na dresu.
(Ne)známé | 13. 09. 2012

To není baseball, to je softball

Antukové hřiště s bílými metami, hráči mají čepice s kšiltem, nadhazovač hází míček a pálkař odpaluje, to je přeci jasně baseball! Ale pozor na ukvapené závěry, hráči softballu jsou na přirovnávání jejich sportu k baseballu velmi hákliví.
(Ne)známé | 23. 08. 2012

„Volunteers needed“ aneb Jak to chodí s dobrovolnictvím v Anglii

Jana Štefánková z oddělení komunikace v elektrárně strávila v srpnu několik dní v Anglii. A pátrala po tom, jak to v zahraničí chodí s dobrovolnictvím.
(Ne)známé | 01. 08. 2012

Zážitek na celý život: navázat spojení s kosmonauty

NASA má program pro děti, do kterého je možné se přihlásit. Je tam velká čekací doba, ale není to nemožné. S kosmonauty na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), která se pohybuje vysoko nad zemí, je možné navázat rádiové spojení. Děti na elektrotáboře v Olbramkostele si to nanečisto vyzkoušely.
(Ne)známé | 16. 07. 2012

Jak si užít léto v zahraničí a zároveň neutratit veškeré úspory

V dnešní době máme spoustu možností, jak trávit léto a jedinou možností rozhodně není placená dovolená u moře či v horách. Existují i jiné způsoby, jak vyrazit do světa, nasbírat zkušenosti a ušetřit své peněžence.