(Ne)známé | 30. 06. 2021

Na virtuální kávě s Ľubomírem Sklenkou

Ľubomír Sklenka je dlouholetým pedagogem na katedře jaderných reaktorů pražského ČVUT FJFI. Při virtuálním setkání jsem se původně chtěla vyptávat na vzdělávání jaderných studentů. Nakonec jsme se ale dostali až ke vzdělávání tibetských mnichů. O cestách pedagogického působení Ľubomíra Sklenky se dozvíte v následujícím rozhovoru.
(Ne)známé | 28. 06. 2021

Jsem sokol, říká hrdě David Hlaváč z Mohelna

Na červeném tričku nosí hrdě nápis Jsem sokol. David Hlaváč je členem od roku 2003, má rád volejbal a ten ho přivedl do Sokola. Postupně se zapojoval více, věděl, že když má něco fungovat, musí se o to někdo starat. Stal se starostou Sokola a společně s ostatními se snaží udržovat a rozvíjet sport v obci. Pracuje v softwarové firmě, patří tedy mezi ty s tzv. sedavým zaměstnání. I proto se rád věnuje sportu. Je přesvědčený, že mentální a fyzická stránka musí být vyvážená, aby byl člověk v životě spokojený.
(Ne)známé | 28. 06. 2021

Konference Veřejná doprava na Vysočině

Odborníci řešili na konferenci v Jihlavě veřejnou dopravu, vysokorychlostní trať přes Vysočinu i změny v hromadné dopravě a dopady covid-19 na cestování.
(Ne)známé | 28. 06. 2021

Jak dobrovolníci strávili červnové odpoledne s klienty Domova Kamélie

Hodinky ukazují dvě hodiny odpoledne, je příjemné teplé červnové odpoledne. Před dvěma novými domky chráněného bydlení v Křižanově popochází starší pán s brýlemi a v modrém tričku. Vyhlíží návštěvu, na kterou se společně s ostatními obyvateli domečků moc těší.
(Ne)známé | 30. 05. 2021

Fotograf Honza Sakař zachycuje jižní Moravu starou fotografickou metodou

Kastelánka ze zámku nebo kostelní varhanice. Na portrétech rodících se v malebném prostředí moravské Břeclavi a okolí, hodinu jízdy od Jaderné elektrárny Dukovany, fotograf Honza Sakař znázorňuje krajinu a místní obyvatele v jejich rozličných, zdánlivě obyčejných rolích.
(Ne)známé | 24. 05. 2021

Rychlostní skialpinista Martin Zhoř: Po světovém rekordu v Jižní Americe mě lákají Himaláje

Rychlostní skialpinista Martin Zhoř, který má kontě čerstvý světový rekord, pochází z Třebíče. V nejrychlejším čase vyběhl na vrchol největší hory Jižní Ameriky Aconcagua. Zdolal ji za neuvěřitelné 3 hodiny a 38 minut. Martin žije už jedenáct let ve Francii v Chamonix, ale několikrát do roka jezdí do Česka, aby se viděl s rodinou. V zahraničí mu říkají Martin z hor. Jednak proto, že hory jsou jeho láskou i domovem, ale také pro složitost české výslovnosti jeho příjmení. Ostatně, když si odmyslíme háček nad r v jeho příjmení a slovo rozdělíme, Martin Zhoř je náhle Martin z hor.
(Ne)známé | 06. 05. 2021

Ženy v jádře uspořádaly svůj druhý webinář

Tentokrát na téma „Když záření léčí, aneb využívání ionizujícího záření v medicíně.“ Druhý webinář, který zorganizovaly WINky, tedy sdružení žen pracujících v jaderných oblastech, proběhl ve středeční podvečer 5. května.
(Ne)známé | 02. 05. 2021

V Moravském Krumlově podpořili sportovní kluby. Pohyb je způsob, jak se vrátit k normálnímu životu

V letošním roce půjde v Moravském Krumlově do podpory tělovýchovy a sportu 1 750 000 korun z městského rozpočtu.
(Ne)známé | 23. 03. 2021

Tříletý projekt zaměřený na rozvoj vzdělávání přinesl spousty inspirace

Výměna zkušeností, inspirace pro učitele i další aktéry vzdělávání, rodilí mluvčí ve školách, workshopy, soutěže pro školy a spousta dalších aktivit se podařila realizovat týmu projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ve správním obvodu Bystřice nad Pernštejnem. Do tříletého projektu se zapojily všechny mateřské i základní školy v regionu, bystřické gymnázium i střední odborná a vyšší škola.
(Ne)známé | 11. 03. 2021

Keramika ze zbýšovské Hrnčírny dělá radost po celém světě

Petr Jurníček se pětadvacet let věnuje keramické tvorbě. Vyučil se automechanikem, ale tento obor ho nebavil. Líbila se mu keramická hmota a to, co vzniká pod rukama. Přihlásil se jako tovaryš k akademickému sochaři Romanu Wenzelovi. U něj získal základy a dál se pak rozvíjel v točené keramice.
(Ne)známé | 11. 12. 2020

Zachraňují malbu: Nanebevzetí svaté Markéty

Zachování krásné nástropní malby v kupoli chrámu sv. Markéty v Jaroměřicích je jedním z hlavních důvodů, proč je tento barokní kostel v letošním roce doslova na poslední chvíli zachraňován před zkázou. Především tesaři dělali vše pro to, aby se nezřítila čtvrt tisíciletí stará dřevěná kupole chrámu a nebyla tak zničena i její nádherná nástropní malba.
(Ne)známé | 04. 12. 2020

Mikuláš v Ivančicích

Mikulášský průvod – v 16.00 vychází od SVČ na Zemědělské ulici.
(Ne)známé | 03. 12. 2020

Knižní debut bývalé veslařky z Česka vynáší na hladinu ženské hlasy světového veslování

Bývalá česká veslařka Daniela Nacházelová vydává knižní prvotinu s názvem Women's Voices in Rowing (Ženské hlasy ve veslování - český překlad). V té dala prostor čtrnácti ženám z osmi zemí světa, které vyprávějí vlastní příběh z jediného sportu, kde na vodě závodíte čelem vzad.
(Ne)známé | 03. 12. 2020

Ženy v jádře se setkaly online

Koronavirová situace zatím nepřála osobním setkáním, proto se „winky“, tedy členky profesního sdružení Woman in Nuclear, setkaly koncem listopadu ve virtuálním světě. „Svolaly jsme rozšířenou Radu WIN pomocí komunikační platformy Teams.
(Ne)známé | 31. 10. 2020

Výuka se opět přesunula do online prostoru

S podzimem přišla druhá vlna covid-19 a s ní také uzavření škol. Učitelé byli už mnohem lépe připraveni. Některé školy používají Google Meets, jiné zase Microsoft Teams.
(Ne)známé | 14. 10. 2020

Jana Dvořáková: V době covidové se učíme dělat věci jinak

Přes dvacet let působila na základní škole ve Vémyslicích, nejprve jako učitelka a poté v pozici ředitelky. Do práce to neměla daleko, bydlí totiž hned u školy. Od letošního školního roku jezdí Jana Dvořáková do Ivančic. Stala se ředitelkou Základní školy T. G. Masaryka. Přesto, že jsou děti všude stejné, v něčem je to trochu jiné. A jak zvládla a zvládá výuku v době covidové? I o tom jsme si s ní povídali v ředitelně.
(Ne)známé | 01. 10. 2020

Covid překazil dny otevřených dveří v zemědělských podnicích

Zemědělci ukazují veřejnosti, jak hospodaří na půdě a jak se starají o zvířata. Využívají k tomu dny otevřených dveří a také Dny českého zemědělství.
(Ne)známé | 30. 09. 2020

Nedělní podzimní vycházka s hůlkami

Na podzimní procházku s hůlkami (nordic walking) vyrazilo po nedělním obědě 27. září z Hrotovic na dvacet účastníků.
(Ne)známé | 28. 09. 2020

Úspěšná účast policistů Speciální jednotky Dukovany v extremním závodě zásahových jednotek Policie ČR

23. ročník extrémního závodu zásahových jednotek Police ČR – Šumaman 2020 se konal dne 12. 09. 2020 poblíž obce Přední Výtoň nedaleko Českého Krumlova.