Z elektrárny | 29. 03. 2020

Elektrárna je už dnes součástí regionu

12. února 2020 uplynulo přesně 35 let od dosažení minimálního kontrolovaného výkonu na 1. reaktorovém bloku JE Dukovany a 3. května od zahájení zkušebního provozu bloku a provozu první jaderné elektrárny na českém území. Je to obrovský kus cesty, kterou má elektrárna úspěšně za sebou a kterou ruku v ruce ušli i její zaměstnanci. Stojí proto za to zastavit se a připomenout si, co vše se od té doby změnilo a jaké to vlastně před těmi 35 lety bylo a jaké to je dnes. O rozhovor jsme proto požádali ředitele elektrárny Miloše Štěpanovského.
(Ne)známé | 29. 03. 2020

Partnerská prověrka v Persii

Na blízkém a středním východě je setrvale neklidno. Jak víme z médií, snad většina zemí těchto dvou oblastí v posledních desetiletích zakusila ničivé nepokoje a války s celkově milionovými obětmi na životech. Islámský stát se nevzdává...
Z elektrárny | 29. 03. 2020

Miroslav Trnka –muž, který byl při tom

12. února 1985 ve 23.11. byl v reaktoru 1. bloku EDU dosažen minimální kontrolovaný výkon – tedy začala štěpná reakce. Ve směně byl vedoucí reaktorového bloku Miroslav Trnka, operátor reaktoru Štefan Spurný a operátor sekundárního okruhu Lubomír Raus. Na blokové dozorně byli ještě přítomni dva konzultanti, kteří v době spouštění sloužili se směnami, a ředitel elektrárny Bohumil Vincenc, který na dozornu přišel okolo 23. hodiny – snad ho tam dovedla předtucha, že nastává asi nejvýznamnější okamžik v jeho profesním životě. Miroslav Trnka je dnes už jediným přímým účastníkem této události, který ještě pracuje na elektrárně, a tak jsme mu položili několik otázek.
Studenti | 27. 03. 2020

Fyzikáři roku jsou plyšák Emil a Jana Doubková z Duchcova

Pro svou školu získali 200 tisíc korun od Nadace ČEZ.
Z elektrárny | 27. 03. 2020

150 m dosáhl nejhlubší vrt zkoumající podloží pro nový jaderný zdroj

Z regionu | 26. 03. 2020

ČEZ podpořil nákup šicích strojů a tím zvýšil počet ušitých roušek

Kdo má ve Vrátkách ruce, ten šije roušky, ale chyběly potřebné stroje. Pomohla Nadace ČEZ.
Z regionu | 25. 03. 2020

Martin Procházka: Nosím roušku a pracuji z domova. Lidé se navzájem podporují, to je skvělé

Martin Procházka pracuje na Jaderné elektrárně Dukovany. Kvůli nouzovému stavu má však nyní home office. Jak to zvládá? Může se i chlap naučit šít? A co dobrého si ze současného stavu můžeme vzít pro život?
Z regionu | 25. 03. 2020

Lukáš Semerád, muž mnoha zájmů a činností

Rok a půl se věnuje Lukáš parkouru, jedenáct let hledá kešky, zajímá se o dopravu a pomáhá ve farnosti v Třebíči. Přesto, že tvrdí, že není učitel, tak vyučuje na středních školách a na VUT v Brně dodělává postgraduální studium.
Z regionu | 25. 03. 2020

Ze dne na den začali v Distingu šít roušky. Dodávají obcím i jaderným elektrárnám v Dukovanech a Temelíně

Firma Disting v Dukovanech upravila svou výrobu a pustila se do šití roušek. Zájem je obrovský. Dodávají okolním obcím, ale také Jaderné elektrárně Dukovany a Temelín. Marii Cafourkovou jsem zastihla v pondělí 23. března před polednem v šicí dílně, kde na plné obrátky švadleny šily roušky, jiní žehlili, skládali. Nestihla se ještě ani nasnídat, pořád je co řešit. Když jsme spolu vedli tento rozhovor (samozřejmě v rouškách), klepali na dveře spolupracovníci a bez odkladu operativně řešili výrobní záležitosti.
Z elektrárny | 25. 03. 2020

ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Dukovanech

Společnost ČEZ dnes předala na Státní úřad pro jadernou bezpečnost žádost o povolení umístění stavby nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany. Ukončila tak pětileté přípravné práce a je připravena na licenční proces podle atomového zákona.
Z elektrárny | 23. 03. 2020

Dukovany loni snížily spotřebu pitné vody o téměř 4 %, o 3 procenta klesla také spotřeba surové vody a PVE Dalešice dosáhla třetí nejvyšší výroby.

Z elektrárny | 19. 03. 2020

Energetici v Dukovanech zavezli palivo do reaktoru třetího výrobního bloku

Energetici v Jaderné elektrárně Dukovanech dokončili zavážení paliva do reaktoru třetího výrobního bloku. Z původních 349 palivových kazet je 84 vyměněno za čerstvé.
Z elektrárny | 17. 03. 2020

Informace o přijatých preventivních opatřeních v souvislosti s Covid 19

Jaderná elektrárna Dukovany je, stejně jako ostatní provozy Skupiny ČEZ, zařazena mezi strategické subjekty kritické infrastruktury státu.
Energetika | 17. 03. 2020

Skupina ČEZ vydělala za loňský rok 14,5 miliardy korun, meziročně o 4 miliardy korun více

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) Skupiny ČEZ dosáhl 60,2 mld. Kč, meziročně o 21 % více. Čistý zisk vzrostl o 38 % na úroveň 14,5 mld. Kč.
Energetika | 12. 03. 2020

ČEZ se přidal k výzvě velkých evropských energetik: jádro může pomoci s klimatickou neutralitou, otázku radioaktivních odpadů ať posuzují odborníci

Pondělní závěrečná zpráva Technické expertní skupiny pro udržitelné finance shrnuje, že stále není dostatek empirických dat pro vyhodnocení přínosu jaderné energie k cílům udržitelnosti tzv. „zelených financí“.
(Ne)známé | 09. 03. 2020

Arnošt Zeibert: Potápěl jsem se v jaderné elektrárně a mapoval jsem stav mohelenské hráze

Arnošt Zeibert je vedoucí pracovní potápěčské skupiny při potápěčském klubu Argus Poseidón, který má své zázemí v klubovně u náhonu řeky Jihlavy v Třebíči - Poušově. Právě tam jsme se sešli a povídali si o tom, co musí člověk umět, než se potopí s přístrojem pod vodu a také o tom, jak potápěči pomáhají s opravami čerpadel a potrubí v Jaderné elektrárně Dukovany.
(Ne)známé | 09. 03. 2020

Biatlonový víkend na Vysočině a jeho výsledky

Vysočina Aréna v Novém Městě na Moravě hostila první březnový víkend Světový pohár v biatlonu.
Z regionu | 06. 03. 2020

RAF muzeum generála Emila Bočka v Ivančicích

Dva roky rekonstruoval Jan Dašovský v Ivančicích budovu bývalé textilní továrny. Vloni na podzim ji otevřel veřejnosti pod názvem RAF house. Najdeme v ním nejen RAF muzeum generála Emila Bočka, ale také restauraci a vinný sklep s víny, jež jsou pojmenovány podle leteckých es druhé světové války i současnosti.
Z regionu | 06. 03. 2020

Nové Město na Moravě osvětlilo frekventovaný přechod u vlakového nádraží

Jeden z nejfrekventovanějších přechodů pro chodce v Novém Městě na Moravě má nové osvětlení.