(Ne)známé

Překrásná výstava lilií v Rajhradě u Brna

27. 06. 2022

Od 2. do 10. července se zajděte podívat do Rajhradu u Brna na nádhernou výstavu lilií.

Zahradnický spolek Lilium připravil už po desáté jedinečnou výstavu lilií v rajhradském klášteře. Mezi vystavenými květinami jsou i ty ze zahrady Jana Klementa z Rouchovan. Podle zahradnického třídění je osm skupin lilií. „Ty ze skupiny martagon, to je třeba zlatohlávek, tak ten je letos v plném květu od poloviny června a do výstavy v Rajhradě bude odkvetlý. K vidění budou ale další a určitě vás pohled na ně potěší,“ říká zahradník tělem i duší Jan Klement. Pěstování lilií má svá specifika, které vycházejí ze zmíněných osmi skupin. Orientální hybridy nemají rády přes zimu mokro, nevadí jim mráz a sucho. Některé jsou jenom skleníkové. Dnes je jich přes šest tisíc registrovaných a vycházejí ze sta botanických druhů, což jsou ty, které se volně vyskytují v přírodě od Číny až po Evropu. Ve volné přírodě je nenajdeme na jižní polokouli.
Desítky nádherně zbarvených lilií každoročně přichází do benediktinského kláštera obdivovat stále více návštěvníků. V kombinaci s architekturou benediktinského kláštera se jedná o nádherný prázdninový zážitek. Návštěvu můžete spojit i se zastavením v Památníku národního písemnictví v Rajhradě.
Zahradnictví je tvrdá dřina, ale umí také potěšit
Jan Klement z Rouchovan je členem speciálního zahradnického spolku Lilium Brno, přesto, že mu je skoro osmdesát let, je tam skoro nejmladší. „Zahradničení je o manuální práci a mladí se do něho moc nehrnou. Musí se dělat rukama a srdcem,“ svěřuje se. Pracoval v Botanické zahradě Brno, dělal zahradníka v třebíčské nemocnici, dokonce dvanáct let jezdil na záchranné službě, která měla sídlo v dukovanské elektrárně. Před důchodem pracoval jako zahradnický mistr a předával řemeslo učňům v Rouchovanech. „Celý rok se těším, až lilie pokvetou, je to nádhera. Ráno jsem si fotil a večer přišla bouřka a kroupy mi je poničily. Ale i tak se chová příroda, i když mě to štve, “ vypráví Jan Klement, který má zahradu velkou několik arů a na polovině pěstuje své nejoblíbenější květiny. Zahradu miloval od mala, proto se také vyučil zahradníkem. Jeho láska k řemeslu mu vydržela po celý život.

 

 

 

 

 

Fotogalerie