Z elektrárny

Netopýři se nebojí radiace, chtějí přezimovat v kontrolovaném pásmu JE Dukovany

14. 01. 2015

Každoročně je v elektrárně odchyceno na 20 kusů chráněných druhů netopýrů. Už za pár dnů nového roku si počítají ekologové v dukovnaské elektrárně dva nové kousky.

Netopýři se dostávají skulinami do budov, kde by však kvůli teplu a suchu zimu nepřežili. Proto jsou předáváni Lize na ochranu zvířat v Třebíči.
Strojníci našli v kontrolovaném pásmu elektrárny, konkrétně na schodišti prvního reaktorového bloku, chráněné netopýry. V elektrárně se obecně ví, že je třeba v tomto případně volat Milana Svozila, specialistu pro ekologii a vodní hospodářství. Ten létajícího savce odchytí a bezpečně předá Lize na ochranu zvířat v Třebíči.
„Netopýři přezimují v chladných vzdušných prostorách, jsou to většinou jeskyně, někdy díry v zemi. V suchém a teplém prostředí by zahynuli. Jakmile jsou ale probuzeni ze zimního spánku, je třeba je krmit a udržovat až do jara," říká Milan Svozil, dukovanský ekolog.
Netopýři se živí hmyzem, krví, malými savci, žábami a rybami.
Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři vidí. Zajímavostí je, že mají schopnost takzvané utajené březosti, tedy schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období. Všechny druhy našich netopýrů jsou chráněné, některé dokonce kriticky ohrožené. Příčiny jsou různé. Patří mezi ně například úbytek stromů s dutinami, kde by mohli odpočívat, používání pesticidů a herbicidů, jež je systematicky tráví, a také vyrušování při zimování.
Netopýrům můžeme pomoci i na vlastní zahradě, za což se odvděčí likvidací přemnoženého hmyzu. Důležité je nepoužívat chemikálie, ponechat volný průlet ven i dovnitř na půdě či stodole a případně i vyvěšovat netopýří budky, takzvané netopýrovníky.