21. 05. 2016

Modelářství je koníček pro ty, kdo se umějí soustředit a jsou trpěliví. Jakub Šerych z Jaroměřic nad Rokytnou skládá papírové modely od dětství.

„Když jsem jako malý kluk chodil zkoumat půdu u mé babičky a dědy, našel jsem tam kromě hraček, se kterými si hrál ještě můj táta a strýc, také  krabici s papírovými modely ze starších vydání časopisu Abc. Zaujalo hlavně propracování detailů těchto modelů. V tu chvíli jsem chtěl také slepovat vlastní papírové modely a vystavovat si je,“ vypráví Jakub, který nyní studuje Západomoravskou vysokou školu v Třebíči.  Když se o Jakubově nadšení dozvěděla jeho druhá babička, která v té době pracovala jako listonoška na poště, začala mu pravidelně kupovat dětský časopis Méďa Pusík, ve kterém se vždy schovávala jedna vystřihovánka. „Zprvu mi se stavbou modelů pomáhal můj táta, jelikož mě jako dítěti chyběla trpělivost a vytrvalost. Později, když jsem si kupoval časopis Abc, začal jsem sám stavět spoustu složitějších modelů. Některé jsem dodnes nedokončil. Avšak z dokončených modelů jsem měl vždy velkou radost a s chutí se pouštěl do další práce,“ vypráví Jakub.

Po dokončení Jakubova největšího modelu z papíru, kterým je český hrad Křivoklát,  se vrhnul na modely tanků z válečného období. „Válečné téma mě osobně velice zajímá nejen proto, že jsem studentem historického oboru, ale i proto, že jsem velkým fanouškem historie. Ze začátku jsem nevěděl pořádně jak na to, jelikož stavba tanku je úplně jiná než stavba domu, hradu či postavy,“ popisuje Jakub. Jakmile se však okoukal, začal slepovat jeden model za druhým. Vždy zkoušel jinou techniku a jiné pomocné materiály, aby zjistil, jak vytvořit kvalitnější a propracovanější modely. Jakubovu tankovou sbírku dnes tvoří dvanáct papírových tanků a jeden plastový.