(Ne)známé

Mladé gymnastky z Valče uspěly v mezinárodním závodě

08. 12. 2022

Českou republiku reprezentovalo na listopadovém mezinárodním gymnastickém závodě v Grazu devatenáct týmů a jen pět z nich získalo medailové umístění. Mezi nimi jsou i gymnastky z Valče pod vedením Kateřiny Dlabačové.

Konkurence byla veliká a účast opravdu celosvětová…
Jednalo se o mezinárodní závod, který předcházel mistrovství světa juniorek a seniorek, takže účast byla opravdu velká, celosvětová. Celého závodu se zúčastnilo přes 150 týmů z dvaceti zemí světa. Celkově se od čtvrtka do neděle na závodní ploše vystřídalo přes 1500 gymnastek. V naší kategorii, kde závodí malé holčičky ve věku 8-10 let, byla konkurence devíti týmů z pěti zemí světa Gymnastky z Valče tedy zvítězily nad dalšími týmy z Česka, Malajsií, Kazachstánem, USA a Bulharskem. Valečský tým Shinies měl také nevýhodu v tom, že byl jednoznačně nejmladším týmem z celého závodu. I tak se ale našim gymnastkám podařilo soupeřky porazit, a to navíc o celý jeden bod, což je úžasný výsledek.

Za každým úspěch je dřina. Jak dlouho jste trénovali?
Na sestavě pracujeme celý rok 2022 Děvčata trénují třikrát týdně tři hodiny Pokud je před závodem potřeba trénink přidat, přidáváme většinou v sobotu. Náš trénink zahrnuje komplexní přípravu počínaje rozcvičkou, protahováním, velice důležitá je baletní příprava, práce na skocích a prvcích obtížnosti, kondiční příprava a samozřejmě nácvik samotné sestavy, ve které je naprosto zásadní synchronizace.

Jaké máte zázemí pro trénink?
Trénujeme v hale Sport V Hotelu Hrotovice, kde máme výborné podmínky pro přípravu, máme zde také baletní sál, kde s děvčaty pracuje baletní mistr Vjačeslav Sapunov z kyjevského národního baletu. Zároveň využíváme také prostor tělocvičny Základní školy Valeč.

Blíží se Vánoce, budete mít odpočinek, nebo se to tréninků netýká?
Ano, týden vánočních prázdnin si naše gymnastky užijí, pracují naplno celý rok, takže týden odpočinku přijde vhod. Poté naskočíme do plného tréninku a začne nám příprava na rok 2023.

Jaké máte plány s gymnastikou v novém roce?
Rozrostla se nám základna závodní gymnastiky. Rok 2022 nás v podstatě přetransformoval ze zájmového kroužku na závodní klub. Pro rok 2023 máme připravené 4 závodní týmy – nejmladší tým Flowers bude závodit v kategorii 6 let a mladší, tým Smilies, který už má za sebou první závodní rok a druhé místo na Mistrovství České republiky zůstává v kategorii 8 let a mladší. Potom máme nový tým Dynamit z našich děvčat 10-12 let a samozřejmě Shinies, které čeká v roce 2023 přechod z krátkého programu do dlouhého – tedy náročnější prvky a delší sestava – jedná se o vrcholný program estetické gymnastiky. Takové jsou tedy naše závodní plány, práce máme před sebou rozhodně dost.