Energetici v Jaderné elektrárně Dukovany s radostí oznamují další úspěch v ochraně ohroženého druhu sokola stěhovavého. V letošním roce se ke 40. výročí provozu Jaderné elektrárny Dukovany sokolímu páru podařilo vysedět tři zdravá mláďata, která byla nedávno zkontrolována a okroužkována. Mláďata, jejichž stáří ornitolog odhadl na dva týdny, jsou zdravá, plná síly a energie.
„Jsme rádi, že se nám opět podařilo přispět k ochraně tohoto vzácného druhu. Naše dlouhodobé projekty na posilování ochrany životního prostředí jsou vedle bezpečné a spolehlivé výroby čisté bezemisní energie nedílnou součástí naší práce,“ uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.
Každé z mláďat dostalo dva hliníkové kroužky. Jeden označuje, že jde o sokola z České republiky a druhý umožňuje kontrolu na dálku pomocí dalekohledu. „Všechna mláďata jsou zdravá, rodiče o ně řádně pečují a zásobují je dostatkem potravy,“ potvrdil ornitolog Václav Beran ze společnosti ALKA Wildlife, o. p. s., po kontrole. Umělá hnízda jsou instalována na dvou 125 metrů vysokých ventilačních komínech v areálu elektrárny Dukovany, které sokolímu páru poskytují optimální výškové podmínky pro hnízdění a potřebný klid.
Mláďata zůstanou na ventilačním komíně přibližně ještě dva měsíce, pak se rozletí do světa. Tento úspěch je dalším důkazem, že projekty na ochranu životního prostředí v Dukovanech přinášejí konkrétní výsledky. "Dukovanský sokolí pár za posledních 5 let vyvedl 15 mláďat, která významně posílila výskyt tohoto ohroženého druhu na Vysočině a jižní Moravě," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.
Skupina ČEZ patří mezi průkopníky ochrany sokola stěhovavého v průmyslových lokalitách. Energetická společnost byla vůbec první v České republice, kdo začal s ornitology spolupracovat na umístění hliníkových sokolích budek na výškových elektrárenských či teplárenských stavbách. Stalo se tak v roce 2011, kdy byla první budka umístěna na ochozu chladicí věže v Elektrárně Tušimice.
Aktuálně Ornitologové pravidelně monitorují dění kolem sokolích budek v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice. Dohromady zde hnízdí 12 sokolích párů. Jen vloni se jim povedlo v lokalitách Skupiny ČEZ vyvést celkem 23 mláďat. Od roku 2011 tak bylo na stavbách Skupiny ČEZ vyvedeno minimálně 186 mláďat sokolů stěhovavých. Na případný nákup fotopastí, speciální optiky a další náklady přispívá ornitologům z ALKA Wildlife Nadace ČEZ v rámci grantu Podpora regionů. V období 2015 – 2024 se jednalo o celkem 2 053 000 korun. V celé republice je monitorováno asi 130 párů sokola stěhovavého.