Z elektrárny

Dukovanské okruhy opět rekordní

14. 04. 2014

Pomalu, ale jistě roste každým rokem počet účastníků na jarním etapovém cyklistickém silničním závodu v okolí dukovanské elektrárny, který se letos konal v sobotu 12. dubna pod názvem VC Roadcycling.cz Dukovanské okruhy 2014.

Po větrném týdnu s častými přeháňkami se v sobotu vyčasilo do jasného dne a téměř bezvětří. Ideální cyklistické počasí přilákalo rekordní počet 171 účastníků ve všech kategoriích. Nejen kvantitou, ale i velkou kvalitou se chlubil letošní peloton na „Dukovanech“.  V hlavní kategorii Muži (do 40ti let) nechyběl loňský vítěz Radim Kijevský, několikanásobný vítěz z předchozích let Jiří Mikulášek, úspěšný český reprezentant v MTBO Jiří Hradil a spousta známých jmen českého amatérského pelotonu jako Kamil Mráz, Stanislav Prokeš, Tomáš Vitáček, Oldřich Míka a další. Velkou vzpruhu dodal závodu svou účastí i třebíčský matador silniční cyklistiky Rostislav Krotký, který sebou přivezl tým Vysočina Cycling podporující především mladé nadějné závodníky na Vysočině.

V posledních čtyřech letech pod organizačním vedením klubu KC Brno má tento závod formát jednodenního etapového závodu. Závodníci nejdříve jedou hromadný závod na tradičním 21,5 km dlouhém okruhu (4, 3 nebo 2 okruhy, dle kategorie) a odpoledne absolvují 16 km dlouhou časovku. Pořadí ve všech kategoriích vzejdou ze součtu časů obou závodu a bonifikačních vteřin na vrchařské prémii a v cíli první etapy. Letos se v hlavní kategorii Muži (do 40ti let) ukázalo, jak je důležité sbírat bonifikační vteřiny na prémiích. I když v součtu časů byl nejrychlejším závodníkem Miroslav Šváb (Cycling Brno), dostali se před něho, právě díky vteřinám z prémií, druhý Jiří Hradil (Froce KCK Zlín) a vítěz Rostislav Krotký (Vysočina Cycling). V mladší veteránské kategorii Masters I zopakoval svoje vítězství z roku 2011 Kamil Mráz (TJ cyklistika Uničov), korunním princem závodu se pasoval Stanislav Prokeš (Prokesteam), který již počtvrté v řadě skončil na druhém místě. Třetí místo obsadil Miroslav Jiřička (Cyklo Jiřička České Budějovice). Starší veterány Masters II (nad 60 let) ovládl už potřetí v řadě Lubomír Novák, před Františkem Pavelkem (CK Continental Frenštát p. R.) a Janem Zachem (Cyklo Lesonice). Na start závodu se letos postavilo i 10 odvážných žen. Nejlepší čas z časovky zajistil vítězství Veronice Mrkvicové, před Janou Bednaříkovou (Amenity Extrem Sport Team) a Naďou Voráčovou (CSC Šumperk). Kategorii Hobby letos ovládl Lukáš Hirt, druhý skončil Michal Polášek a třetí David Plundrák. Mladí závodníci obsadili stupně vítězů v juniorech v pořadí Karel Moravec (Uniqa Jihlava), Petr Huťka (Ztrans Sport Cycling), Jiří Virgl (Vysočina Cycling), v kadetech Jakub Luňáček (Uniqa Jihlava), Leoš Trojan a Vít Musil (oba Vysočina Cycling). Ráno předchází hlavnímu etapovému závodu 7,5 km dlouhý závod mladších a starších žáků, ve starších žácích zvítězil Šimon Ševčík, druhý skončil Šimon Odehnal a třetí Otakar Košťál. V mladších žácích byl první Jakub Petrjanoš, druhý Matěj Vojtěch a třetí Štěpán Telecký. Kompletní výsledky závodu jsou na webu: www.dukovanske-okruhy.cz.

Pořadatelé děkují závodníkům za hojnou účast, pánubohu za krásné počasí a partnerům závodu, kterými jsou Skupina ČEZ, KTM Bike Industries a 2MCyklosport Zastávka za neutuchající podporu.