U našich západních sousedů poprvé od roku 2000 zlevnila elektrická energie. Němci za elektřinu měsíčně zaplatí asi 84 eur, tedy přibližně o euro méně než vloni. Stále to však je přibližně o padesát procent více než činí celoevropský průměr. Příčinou vysokých cen je především masivní rozvoj solárních a větrných elektráren.
Ceny energií jsou v Německu nadprůměrné už řadu let. Největší nárůst však naši západní sousedé registrovali v minulých letech poté, co se po fukušimské havárii rozhodli do roku 2022 uzavřít všechna jaderná zařízení v zemi.
Přestože podíl jádra v německém energetickém mixu by měl postupně klesat, v některých regionech je trend právě opačný. Například Bádensku-Württembersku vloni jaderné bloky meziročně vyrobily o sedm procent energií více.
Pravdou však zůstává, že drtivá většina Němců (92 %) přechod od elektřiny z jádra k obnovitelným zdrojům podporuje. Díky poklesu cen, byť minimálnímu, navíc může podpora Energiewende v příštích měsících ještě stoupnout.
Každý třetí Němec si však myslí, že přirážka k ceně elektřiny, jež slouží k financování výstavby nových solárních a větrných parků, je příliš vysoká.
Podle analytiků je aktuálně navzdory loňskému poklesu cen velice složité předpovědět, zda bude letos sestupný trend pokračovat, či zda naši západní sousedé opět zaplatí více.
Kromě vysokých cen odborníci v minulých měsících upozornili i na další komplikace, které by Energiewende mohlo způsobit. Některé spolkové země už v současnosti brojí proti masivní výstavbě větrníků či obřích stožárů na svém území. Průmyslové podniky pak pro změnu trápí, že v přenosové síti nebude konstantní množství elektřiny. Regulační úřady jim tak budou moci nařídit krátkodobé přerušení výroby.