Dnešní putování do obcí, v jejichž čele stojí ženy, nás zavedlo na severní okraj dvacetikilometrového pásma okolo elektrárny Dukovany do malebné, typicky „vysočinské“ krajiny s bludnými balvany, lesíky, remízky a mnoha rybníky.
Obec Pyšel a její místní čast Vaneč, které patří k nejstarším obcím v našem regionu, každého návštěvníka přivítají poklidnou atmosférou, ale děje se zde spousta zajímavých věcí...
Obec Pyšel se nachází 9 km severovýchodně od Náměště nad Oslavou a má dvě místní části Pyšel a Vaneč. Starostkou obce, kde v místní části Pyšel žije 382 obyvatel a ve Vanči 66 osob, je od roku 2010 paní Mgr. Martina Brestovská. Obec Vaneč je prvně písemně zmiňována již v roce 1104, obec Pyšel až v roce 1349, a to v souvislosti s pyšelskou tvrzí. Za husitských a česko-uherských válek byla Pyšel velmi poničena, znovu osídlena pak až v roce 1536. Dominantou návsi Pyšela je tvrz, která byla pravděpodobně postavena ještě před rokem 1300 jako vodní tvrz, obklopena soustavou pěti rybníků, které ji chránily. Údajně velkou roli hrála v období po bitvě na Bílé hoře, kdy sloužila jako úkryt tisků, zejména Bible kralické. Od roku 1764 až dosud je tvrz v držení rodu Tasovských a je využívána k soukromým účelům. V katastru obce Pyšel jsou dvě zaniklé obce: Říčany směrem na Častotice a Říčánky na rozhraní katastru Pyšel a Pozďatín. Při toulkách po obci Pyšel nepropásněte návštěvu kapličky na Stráži, kde mělo údajně dojít ke zjevení Panny Marie a místo se stalo v minulosti hojně navštěvovaným poutním místem. Legendu o nešťastné lásce připomíná smírčí kámen po cestě u Častotic. V obci je mateřská škola a základní škola od 1. do 5. třídy, samozřejmě jako v každé správné vesnici nechybí ani kostel a hospoda. Po procházce se můžete zastavit ve vinárně U Hastrmana v Dobrovolnově mlýně.
A jak tráví svůj volný čas občané obou místních částí?
V obci Pyšel působí fotbalový tým, ve kterém trénují již mladé tříleté fotbalové naděje, kam si chodí zakopat i jejich tátové, ti však nezůstávají jen u fotbalu, ale starají se i o to, aby na vsi bylo živo. Dobrovolní hasiči z Pyšele a Vanče se podílejí nejen na zajištění bezpečnosti, ale i na celém kulturním životě. V době plesů se pořádá Hospodský ples v Hospůdce u Tůmů a Hasičský ples ve Vanči. Nechybí ostatková merenda s průvodem masek a zábavou. Šikovné maminky organizují dětský karneval a pálení čarodějnic. Na začátku léta spolky připravují dětský den, plný různých her a soutěží. Ve Vanči si v průběhu léta na nohejbalovém turnaji přijdou na své aktivní i pasivní příznivci nohejbalu. V srpnu na slavnost Nanebevzetí Panny Marie se slaví pyšelská pouť s muzikou a vším, co k pouti patří. Podzim pak patří v obci oslavě tradičních dožínek. Oblíbenou akcí je Kufrování aneb netradiční vycházka do přírody pro celou rodinu. Celá rodina luští tajenku, do které musí písmenka vybojovat při různých soutěžích nebo najít v přírodě. V době adventní jdou děti v lampičkovém průvodu do kostela, kde se setkají se svatým Mikulášem. O Vánocích připravují každoročně děti a mládež malé vánoční divadélko. Další vyžití obyvatel je pak umožněno v posilovně, ženám při aerobicu. Působí zde i oddíl minikopané, v zimě hokejové družstvo a požární sport je pro všechny. Po celý rok je pak možnost tvořit v keramické dílně. A jaké že se chystají investiční akce? „V letošním roce plánujeme vybudovat komunitní kompostárnu, která by vyřešila problém s bioodpadem. Máme krásnou zelenou náves, která potřebuje údržbu a vzniká i mnoho odpadu, zároveň by kompostárna sloužila i všem spoluobčanům k likvidaci jejich bioodpadu. V plánu je také dokončení opravy chodníku a výměna veřejného osvětlení.“
A jak tráví volný čas paní starostka a její oblíbený recept?
„Volného času je málo, mám ráda turistiku pěšky, na kole, autem i balonem. Příroda je kouzelná a já si ji velmi ráda vychutnávám plnými doušky, zde si nejlépe vyčistím hlavu a úplně nejlepší na tom je, že jsme celá rodinka pohromadě. Když jsem se zeptala svých dětí, co mám napsat za recept, navrhly krabí sushi, které je u nás velmi oblíbené. I když název zní vznešeně, jedná se o palačinky, jejichž těsto obarvím pomocí potravinářského barviva na růžovo. Palačinky zařízneme, aby vznikl obdélník, potřeme tvarohem utřeným s cukrem. Broskve nakrájíme na proužky a vyskládáme je za sebe na tvaroh, opatrně smotáme, aby broskev zůstala uprostřed a nakrájíme na špalíčky, vypadá to jako sushi, ale chutná po palačinkách s tvarohem. A ještě jeden oblíbený – Kuřecí řízečky Kuřecí prsíčka nakrájíme na medailonky, osolíme, potřeme tatarskou omáčkou, necháme 3-4 hodiny uležet. Obalíme ve strouhance, usmažíme. Máme zaručené šťavnaté chutné řízečky, ke kterým se skvěle hodí bramborová kaše a zeleninový salát s rajčaty a mozzarelou.“
Alena Hostašová
Foto: archiv obce