Z regionu

Příštpo

23. 06. 2025

Dvacet let stojí v čele obce Příštpo u Jaroměřic nad Rokytnou Antonín Vítámvás.

Pečuje o chod obce, kancelářskou židli střídá se sedačkou v traktůrku, má na starosti vodu a čističku odpadních vod, řeší dotace a dohlíží na to, aby vše klapalo.
Pomáhají mu kolegové zastupitelé a paní účetní. Malou vesničku o 250 obyvatelích obtéká řeka Rokytná. Nachází se na úplném konci Kraje Vysočina, otáčí se tady linky autobusové dopravy. Třetina občanů jsou senioři. Mají tu zhruba čtyřicet chalupářů. Na starostovském stole leží dva pamětní listy pro letos nově narozené občánky. Vlastní obecní pozemky nemají. Ale i tak tu mladé rodiny staví nové domy. Opravují ty staré, nebo si postaví na místě, kde předtím zbořili původní starý domek. Do školky a do školy děti jezdí do Jaroměřic nad Rokytnou.

 

Nový obecní úřad a byty pro seniory
Do nového obecního úřadu, který je v provozu rok, se dostanete po schodech, nebo výtahem. Nachází se totiž ve vrchním patře budovy, kterou obec odkoupila od Jednoty. Dlouhou dobu šetřili peníze a čekali na dotaci. Podařilo se jim vybudovat čtyři obecní byty pro seniory v přízemí. A nad nimi zázemí obecního úřadu – kanceláře, zasedací místnost a archiv. V bývalé budově úřadu je obecní prodejna. I když ztráta každý rok roste, stále prodejnu dotují, protože pro seniory to je jediná možnost zajít si koupit potraviny. Chodí si sem také popovídat. V budově zůstala knihovna. O tu se stará zdejší senior. Přesto, že funguje výměnný fond knih s třebíčskou knihovnou, což znamená přísun nových knih, čtenářů chodí málo. Třetí využívanou místností je zasedací místnost, kde se odehrávají schůze i oslavy narozenin.

 

Opravili silnice, plánují fotovoltaiku
„Každý rok děláme projekty tak za pět milionů korun,“ říká starosta. Letos dokončují asfaltové silnice. Postupně opravili všechny komunikace v obci. „Museli jsme počkat až doděláme vodu, to bylo v roce 2004, a pak kanalizaci. Teď už máme skoro všechny cesty v asfaltu,“ shrnuje Antonín Vítámvás. Hasiči dostanou nový vlek se stříkačkou. Na pořízení využili dotace. „Pustíme se do fotovoltaiky, abychom si pomohli snížit náklady na elektřinu. První budova, kam panely umístíme, bude bývalý obecní úřad, kde je teď obecní prodejna. A potom na budovu čističky odpadních vod. Máme ve své režii vodu, čističku, prodejnu, a toto nám pomůže,“ vysvětluje starosta. V Příštpu nechybí multifunkční hřiště, dětské hřiště, opravená hasičská zbrojnice, veřejné osvětlení se zapíná přes astronomické hodiny.

V sokolovně pořádají plesy i setkání se seniory
Rádi by opravili sokolovnu. Celkově to vychází na 35 milionů. V Příštpu jsou však trpěliví a pracují postupně. „Opravíme střechu a strop za zhruba sedm milionů. Pomůže nám dotace,“ plánuje starosta a dodává, že až našetří nebo bude možnost využít dalších dotačních titulů, budou pokračovat. Sokolovnu využívají na posvícení, které je poslední týden v srpnu. A na plesy, myslivecký ples bývá nabitý. Kdo by si nechtěl z tomboly odnést zajíce? Jednou za rok pořádá obec setkání se seniory. Sokolovnu si mohou pronajmout zájemci, například na oslavy nebo rodinné setkání.


Oslavili 1000 let od první zmínky a 30 let samostatnosti
O kulturní život se starají spolky, obec vždy pomůže. Nejpočetnější jsou dobrovolní hasiči, pak myslivci, rybáři, sokolové. Drží tradice, pořádají dětské dny, oblíbené strašidelné stezky. Po covidu se nepodařil obnovit masopust. Před deseti lety předala obec dva rybníky místním rybářům. Starají se o ně a pořádají různé rybářské soutěže. V roce 2023 oslavili 1000 let od první zmínky. Byla to velká událost, přijeli rodáci, všichni příbuzní a známí. Původně se obec jmenovala Brullba. Po původu názvu Příštpu pátralo hodně lidí, ale k jasným závěrům nedošli. Obec s tímto názvem je v České republice jen jedna. Za dobu třicetileté samostatnosti jsme získali přes šedesát milionů dotací, celkový majetek obce je sto patnáct milionů,“ vypočítává starosta. Rozvoj obce se odvíjí nejen od peněz, ale také od lidí, kteří se o ni starají. A vždy to není jen o jednom člověku, ale o celé obci.

 

Fotogalerie