Na Vysočině načerpala elektroauta u ČEZ o 74 % bezemisní elektřiny více.
Meziroční růst celkově odebrané bezemisní elektřiny o 74 % zaznamenaly v 1. pololetí stanice ČEZ pro elektromobily v Kraji Vysočina. U stojanů největší české veřejné sítě zastavili řidiči v kraji více než 9tisíckrát a v průměru si pokaždé odvezli přes 21 kWh certifikované bezemisní elektřiny. Vedle stále rostoucího počtu elektroaut na českých silnicích je tahounem rostoucího trendu především rozšiřování sítě a výstavba ultrarychlých stojanů. Síť roste díky prostředkům přidělovaným Operačním programem Doprava i z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ.
Zatímco loni od ledna do června řidiči u stojanů ČEZ v Kraji Vysočina odebrali přes 110 tisíc kWh bezemisní elektřiny, letos už to bylo více než 195 tisíc kWh. "V Kraji Vysočina ČEZ aktuálně provozuje 54 veřejných dobíjecích stanic, o 10 % více než v pololetí loňského roku. Kromě hlavních tahů jsou dnes stanice také ve většině velkých měst v kraji. Nejčastěji lidé v 1. pololetí dobíjeli své elektromobily u stojanů v Jihlavě, Třebíči, Žďáru nad Sázavou a u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí," uvedl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Celkově se u stojanů Skupiny ČEZ v Kraji Vysočina zákazníci zastavili k doplnění energie v 9 071 případě. Průměrně při jednom dobití načerpali přes 21,5 kWh certifikované bezemisní elektřiny.
V České republice už jezdí hodně přes 40 tisíc čistě bateriových aut a zhruba stejný počet tzv hybridů, aut s kombinovaným pohonem. ČEZ tento rychlý rozvoj podporuje akcelerovanou výstavbou desítek nových stojanů po celé České republice. Počet stanic se zatím letos zvedl z 842 na 916. Řidiči v dobíjecí síti futurego načerpali rekordních více než 6,2 milionu kWh certifikované zelené elektřiny, o 76 % více než za stejné období loňského roku a více než za celý rok 2022.
„Chceme být při výstavbě dobíjecí infrastruktury i nadále v mírném předstihu před vývojem trhu. Za posledních 12 měsíců jsme proto navýšili počet stanic o téměř 170 a výkon sítě posílili z 58 na téměř 85 MW. Stavíme hlavně ultrarychlé dobíjecí stanice o výkonu 150 kW a více, kterých už řidičům nabízíme 160, zvyšujeme i výkony stojanů ve frekventovaných místech a vylepšujeme služby pro zákazníky v čele s aplikací futurego. Výsledkem je, že už osm měsíců v řadě překračují odběry v naší síti hranici 1 MWh. Hlavními cíli pro letošní rok jednoznačně zůstává dosažení hranice 1 000 stojanů v síti, celkového výkonu 100 MW a odběrů na hranici 13 milionů kWh,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.
Řidiči u ČEZ načerpají energii v průměru nejrychleji v celé ČR, a to díky nejvyššímu výkonu celé sítě stojanů. Klíčem k udržení pozice českého lídra ve službách veřejného dobíjení je hlavně pokračující výstavba velkých hubů s větším počtem vysokorychlostních stanic o výkonu až 360 kW. Právě u nich si řidiči mohou během 10 minut doplnit baterie aut na dalších 150 km jízdy. Kombinace velkých hubů a ultrarychlých stanic přináší řidičům výrazné zkrácení celkových časů dobíjení.
„Snažíme se stanice stavět ve frekventovaných lokalitách a zvyšovat počet hubů sestávajících z minimálně tří ultrarychlých stojanů. Takových lokalit chceme po celé republice nabízet do konce roku přes čtyřicet. Ke kvalitě řešení samozřejmě patří i odpovídající zázemí, které jednotlivá místa řidičům během dobíjení poskytují. Díky široké síti infrastrukturních partnerů v čele s obchodními řetězci, restauracemi a sítěmi čerpacích stanic se nám nastavený standard daří držet. Všechny tyto řetězce se navíc naučily chápat řidiče elektromobilů jako zajímavou novou cílovou skupinu,“ říká manažer útvaru realizace a správa dobíjecích stanic ČEZ Tomáš Chmelík.
K dobíjení se uživatelé identifikují pomocí zákaznické karty nebo mobilní aplikace, která spolu s webovým rozhraním (tzv. futurego účet) umožňuje pohodlnou správu jejich účtů. Mobilní aplikace futurego umí vyhledat nejbližší dobíjecí místo včetně aktuální obsazenosti stojanů.
Až do konce letošního roku je prodlouženo zvýhodněné dobíjení na ultrarychlých stojanech ČEZ pro zákazníky s tarifem Premium. Původně platila jen do 30. června. S cenou 11 Kč za načerpanou kWh se tak i nadále jedná o nejvýhodnější podmínky na českém trhu ve srovnání 3 největších dodavatelů. Díky kampani „Z 0 na 100“, kde název v čase zavedení (podzim 2024) symbolizoval dosažení hranice 100 ultrarychlých stanic v síti ČEZ, uspoří zákazníci jezdící ve všech značkách e-aut oproti neregistrovaným řidičům např. na tarifu Standard 7 korun na kWh a na tarifu Premium 9 korun na každé odebrané kWh.