(Ne)známé | 24. 03. 2014

Svět podle Lucie v Náměšti

Autistka Lucie Němcová vystavuje své díla v Kavárně Pohodička v Náměšti n. Oslavou od 1. do 30. dubna. Přijďte se podívat.
(Ne)známé | 24. 03. 2014

Víte, co je to tokamak?

Vojtěch Svoboda z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT je duchovním otcem zdejšího tokamaku - zařízení, generujícího specifickou geometrii elektromagnetického pole, jehož prostřednictvím lze v praxi dospět k realizaci kontrolované jaderné fúze. Tento univerzitní tokamak je určen především pro vzdělávání a má i své jméno – Golem.
(Ne)známé | 19. 03. 2014

Jaroslav Chlubna: Díky focení umím zastavit čas

Jaroslav Chlubna oslaví v červnu třicáté narozeniny. Bydlí ve Slavěticích s manželkou Žanetou, společně očekávají přírůstek do rodiny. Jára rád fotí, a protože bydlí kousek od elektrárny, je právě elektrárna častým motivem jeho fotografií.
(Ne)známé | 18. 03. 2014

Ženy v jádře si v tokamaku odpálily vlastní výboj

Ve středu 12. března se české WINky neboli Ženy v jádře (Women in Nuclear) sešly v Praze. Na nejstarším tokamaku na světě si vytvořily vlastní výboj a odpoledne navštívily Protonové centrum, kde se léčí lidé s nádorovými onemocněními.
(Ne)známé | 15. 03. 2014

Z Vysočiny do tropů

Cesta do tropů pro Ing. Josefa Stříteckého začala v roce 1994 na lesnickém veletrhu v Prachaticích. Tehdy pracoval jako ředitel Lesní společnosti v Jaroměřicích nad Rokytnou a na veletrhu nabízel komponenty do lesnických školek na výrobu obalovaných sazenic. Setkal se zde s kolegy, kteří se vrátili z Latinské Ameriky.
(Ne)známé | 15. 03. 2014

Chemické prvky jsou do periodické tabulky uspořádány už 145 let

V úvodu března uplynulo sto čtyřicet pět let ode dne, kdy ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev poprvé představil svou periodickou soustavu prvků.
(Ne)známé | 14. 03. 2014

Šplíchalovo Třetí zastavení

Zdeněk Šplíchal (nar. 1948) patří k originálním třebíčským výtvarníkům, který prošel cestu od malíře krajináře až ke geometrické abstrakci. Má schopnost racionálního studia, ale na druhé straně je schopen a ochoten tuto rozumovou polohu načas opustit a nechat expresivně promlouvat svoje podvědomí.
(Ne)známé | 08. 03. 2014

Tip na výlet: Cihelna ve Studených

Co tak spojit romantickou vycházku údolím potoka s prohlídkou technické památky? V polním remízku mezi Neslovicemi a Zbýšovem se skrývá malá cihelna z roku 1924. Tuto cihelnu zde rekonstruuje zbýšovská odnož Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska.
(Ne)známé | 11. 02. 2014

Čeští sportovci vložili do olympijských příprav 70 000 kWh energie

Odborníci ze skupiny ČEZ vypočítali, že čeští olympionici věnovali svým přípravám na vrchol letošní sezóny energii, která by stačila na vyslání téměř dvě tuny těžké družice na oběžnou dráhu.
(Ne)známé | 11. 02. 2014

První jaderná ponorka byla na vodu spuštěna před šedesáti lety

V lednu 1954 americké námořnictvo uvedlo do provozu první ponorku poháněnou jaderným reaktorem, která Spojeným státům v právě zuřící Studené válce přinesla nejedno vítězství.
(Ne)známé | 21. 01. 2014

Netradiční rozhledna na Třebíčsku - Rubačka

Od září roku 2009 slouží veřejnosti volně přístupná poněkud netradiční rozhledna na vrchu Rubačka na severní hranici třebíčského okresu s okresem Žďár nad Sázavou.
(Ne)známé | 08. 01. 2014

Novinka: virtuální prohlídky sedmi elektráren

Od 13. ledna do konce února se postupně otevře virtuální prohlídka sedmi elektráren ČEZ s celkem sto pěti zastaveními.
(Ne)známé | 06. 01. 2014

Údolím Markovky za Matyášem Žďárským

Polodenní výlet zahájíme na vlakové zastávce ve Vladislavi, nacházející se na žel. trati č. 240 Brno . Jihlava. Osídlení obce se odhaduje na konec 8. stol., kdy se nazývala Brodem. Vedla tudy kdysi stará kupecká stezka mezi Brnem a Přibyslavicemi a zde bylo nutno překonat brod přes řeku Jihlavu.
(Ne)známé | 21. 12. 2013

Ježíšek porazil Dědu Mráze i Santu na plné čáře

Vánočním tradicím v českých domácnostech jednoznačně dominuje dárkonoš Ježíšek. Ten rozdává dárky v rodinách 92 % respondentů. Podíl jeho „konkurentů“ je zanedbatelný - Děda Mráz 0,6 %, Santa Claus 0,3 %.
(Ne)známé | 20. 12. 2013

Ženy se o Vánocích nadřou dvakrát více než muži

Zajímá vás, jak v tomto zajímavém hodnocení vycházejí ženy ve srovnání s mužskou populací? Kdo z nich vydá více energie?
(Ne)známé | 18. 12. 2013

Česká televize může natočit dokument i o vás

Česká televize zdokumentuje neobyčejné příběhy lidí, kteří svoji energii věnují ve prospěch jiných. Zaslouží si naše uznání a podporu. Vybrané projekty proto získají dar od Nadace ČEZ.
(Ne)známé | 26. 11. 2013

Biskupické safari

Pojedete-li někdy přes Biskupice na Újezd či Slatinu, zejména s dětmi, povšimněte si po levé straně od silnice zajímavého rodinného domku s ještě zajímavější zahradou.
(Ne)známé | 22. 11. 2013

Malba motivovaná přeměnami energií

Miroslav Štolfa (1930) je i na Třebíčsku dobře známý brněnský malíř, který ovšem kvalitou své tvorby dávno přesáhl regionální moravská měřítka.
(Ne)známé | 30. 10. 2013

Elektrárna pomohla v organizaci Chlapáckého běhu

V neděli 20. října se běžel poslední závod letošního seriálu Chlapáckých běhů v pořadatelské režii horolezců ze Šumperka (Churavý Béďa). Spoluorganizátorem je vedoucí reaktorového bloku v Dukovanech Miroslav Churavý.