Zárubice aneb Hobby pana starosty

Zárubice aneb Hobby pana starosty

Kulturní život zárubických občanů je velmi bohatý, jen těžko se vybírá, která z uspořádaných akcí je nejvýznamnější, protože každá z nich má svoje kouzlo. V obci kromě tradičních zájmových organizací jako jsou například hasiči, myslivci, či včelaři, působí i spolky Toulavé kolo a Zárubičtí chodci.

Obec Zárubice se 123 obyvateli se nachází 14 kilometrů jihovýchodně od Třebíče. První písemná zmínka o obci je z roku 1349. Do katastru obce patří dva rybníky: Jarošovský Kacíř (původně Kačíř) a Klárka, běžně zvaný Zárubický. Typickým znakem zárubických domů byly plastické ozdoby fasády v podobě malých čtverečků nad okny a vraty. Fasáda byla natřena vápnem nebo obarvena obyčejně na zeleno. Dominantou obce je kaplička z roku 1846. Další  památkou je pomník obětem1. světové války z roku 1929 s fotografiemi a jmény mužů, kteří padli.

 

A jak žije obec dnes? O tom jsem si povídala s panem starostou Lubošem Křivánkem. „Největší akcí je každoročně Bláznivý týden, který pořádáme letos již po třinácté. Koná se vždy 1. prázdninový týden a začíná se v neděli. Během týdne se uskuteční: kuličkiáda, kvízový den, výlet na kole, sportovní odpoledne, hledání pokladů a končí se v sobotu Zárubickým triatlonem, který se skládá z plavání asi 300 m v rybníce, jízdy na kole 11 km a běhu 500 m. Aby měl Bláznivý týden nějaký náboj, snažíme se každý rok mít nějaké téma. Z minulých bych zmínil pravěk, zimní olympiáda, myslivost a letos máme středověk. Zájem o tuto akci neupadá, spíše má stoupající tendenci,“ přibližuje atmosféru jedné z nejoblíbenějších akcí pan starosta. V Zárubicích nezapomínají ani na tradiční akce, ke kterým bezesporu patří pouť a masopust.

K novým akcím  patří soutěž „Foto roku“ - ta je určena pro místní obyvatele a soutěží se o nejpěknější fotku s tématikou Zárubic. Populární je „Ořechovka roku“, což je soutěž o nejchutnější likér z ořechů.

„V letošním roce po deseti letech se chystáme uspořádat ořechovku desetiletí, protože každý vítěz dával do archívu ½ litru, můžeme tedy porovnávat. Soutěž pro amatérské básníky Čapkovo jaro, je soutěž o nejhezčí báseň na předem daná slova, která musí báseň obsahovat. V rámci Toulavého kola společně vyrážíme na cyklovýlety. Jezdíme i Zárubickou stovku, což znamená 100 km okruh do okolí. Z nejnovějších akcí bych chtěl upozornit na předsilvestrovské setkání u památečního dubu v lese Svatochni, které pomáháme organizovat a kde se setkáváme s ostatními obyvateli okolních obcí,“ ukončil povídání o bohatém kulturním životě Luboš Křivánek.  Přestože jsou Zárubice malou obcí, byl zde vybudován vodovod, plynovod, nové chodníky a silnice, opraven byl i kulturní dům s obchodem. Posledním počinem v obci bylo zasíťování sedmi stavebních parcel, které jsou již prodány a na některých stojí již domy, v nichž se bydlí.  V letošním roce by měla být v Zárubicích zahájena stavba splaškové kanalizace a ČOV.

Moje poslední otázka pro pana starostu zněla: „Máte vůbec volný čas na nějaké hobby?“

„Starostuji jako neuvolněný, takže až po práci v Jaderné elektrárně Dukovany. Volného času proto není mnoho, ale ten, co mám, se snažím trávit s rodinou nebo se věnuji sportu. Rád jezdím na kole, do nedávna jsem hrál fotbal, u kterého jsem zůstal, protože pomáhám s trénováním starších žáků v Myslibořicích. V zimě si rád zahraji hokej.

Děkuji za rozhovor Alena Hostašová

Zveřejněno:17. 03. 2014

Galerie ke článku
Čtěte dále