Myslibořice: Dobrovolníci z elektrárny sekali, čistili, zametali

Myslibořice: Dobrovolníci z elektrárny sekali, čistili, zametali

Sekání trávy, čištění laguny, chodníků, zametání a venkovní jarní úklid - to byla náplň dobrovolníků z elektrárny v Diakonii v Myslibořicích.

„Je fajn si takto vyčistit hlavu. Od rána jsme na čerstvém vzduchu. Dopoledne jsem čistil speciálně upravenými hráběmi lagunu v parku u Diakonie,“ vypráví Luboš Křivánek, který se jako dobrovolník už účastnil úklidových a záchranných prací při záplavách v Bohumíně před třemi lety. V elektrárně pracuje jako správce péče o zařízení a také je starostou nedalekých Zárubic. „Když jsme do Diakonie ráno přijeli, spousta lidí mě poznávalo. Takže jsem se v čištění laguny nezastavil,“ říká s úsměvem Luboš Křivánek.  Specialistka analytické podpory Jana Cafourková se vloni zúčastnila dobrovolnických dnů v pečovatelském domě v Hrotovicích a letos si zvolila Myslibořice. K dlouholetým dobrovolníkům patří také Stanislav Křeček, který se celý den věnoval sekání trávy v parku „Letos se účastním po čtvrté. Je to dobrý nápad. A když máme tu možnost někde pomoci, proč toho nevyužít.“

„Vytipujeme místa v regionu, která mají o dobrovolnickou pomoc zájem, zjistíme, kolik lidí potřebují a pak to nabídneme zaměstnancům elektrárny,“ popisuje Zdeňka Ošmerová, koordinátorka dobrovolnických dnů a sama dlouholetá dobrovolnice. Dobrovolnické dny jsou pořádány od roku 2008 a každý zaměstnanec může jednou v roce věnovat svůj pracovní den této aktivitě. „Pořádáme hromadné dobrovolnické dny, ale během roku mají lidé možnost si zvolit sami, kde svůj dobrovolnický den stráví a kde pomohou,“ vysvětluje Zdeňka Ošmerová a přitom nametá posekanou trávu na lopatu a nese ke kotouči.

Dobrovolníci budou ve čtvrtek pomáhat při čištění okolí Dalešické přehrady, v třebíčské Domovince umývat okna, v dětském domově v Ivančicích uklízet po malování.

Zveřejněno:22. 05. 2013

Galerie ke článku
Čtěte dále