Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského

V Jaroměřích nad Rokytnou, Dalešicích, Valči a letos poprvé také v Dukovanech proběhne v srpnu za podpory hlavního partnera,Skupiny ČEZ, už 18. Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského.

Tradicí posledních ročníků festivalu se stala vystoupení laureátů Světové operní soutěže Plácida Dominga „Operalia“. Pozvání na letošní zahajovací galakoncert, který se v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou uskuteční v sobotu 6. srpna, přijal vítěz loňského ročníku Operalie rumunský tenorista Ioan Hotea a sólistka Opery Národního divadla Kateřina Kněžíková. V lahodném hudebním menu, složeném z operních árií a duet italských mistrů raného romantismu (Rossini, Bellini, Donizetti), je doprovodí Moravská fi lharmonie Olomouc řízená italských dirigentem Sebastianem Rollim.

Komorní koncert Kristýny Vaculové a Ivany Švestkové-Dohnalové 9. srpna v Sále předků jaroměřického zámku nabídne netradiční kombinaci fl étny a harfy. Operní árie budou na programu letošního ročníku ještě jednou. Za klavírního doprovodu Richarda Pohla je 10. srpna v historickém sále zámku ve Valči přednese mezzosopranistka Michaela Kapustová a barytonista Roman Hoza.

Na Rendez-vous s Radkou Fišarovou a francouzským šarmem jejich písniček se mohou posluchači těšit v pátek 12. srpna na nádvoří historického pivovaru v Dalešicích, zatímco následující večer představí na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou iberoamerickou kulturu její znalec, kytarista, pedagog a překladatel Petr Vít a brněnská sopranistka Andrea Široká.

V neděli 14. srpna zavítá do zámecké zahrady v Jaroměřicích nad Rokytnou Vojtěch Dyk a B-SIDE BAND s bandleaderem Josefem Buchtou. Koncert 16. srpna bude věnován nově opraveným varhanám v chrámu sv. Markéty. Brněnská varhanice Hana Bartošová přizvala ke spolupráci na česko-italském programu sopranistku Lenku Cafourkovou Ďuricovou a trumpetistu Petra Hojače.

Letošní ročník přináší nové koncertní místo. Je jím budova pozdně barokního zámku v Dukovanech, na jehož nádvoří 17. srpna vystoupí komorní sbor Českého fi lharmonického sboru Brno řízený sbormistrem Janem Ocetkem. Jako letošní poslední festivalový projekt zazní 18. srpna na nádvoří zámku ve Valči Písničky ze Semaforu v podání Jiřího Suchého, Jitky Molavcové a Orchestru divadla Semafor pod vedením Jiřího J. N. Svobody.

Závěrečný koncert 20. srpna byl z finančních důvodů zrušen.

Vyvrcholení letošního festivalového programu bylo naplánováno na sobotu 20. srpna. S velkým politováním jsme však přijali informaci, že Grantová komise Ministerstva kultury České republiky letos ministru kultury nedoporučila podpořit v rámci grantového systému 18. ročník festivalu. I přes značné úsilí se nám nepodařilo tento finanční výpadek překlenout. Abychom však nezklamali dlouholeté příznivce festivalu, rozhodli jsme se z tohoto důvodu zrušit „pouze“ ekonomicky nejnáročnější festivalový projekt, kterým je závěrečný koncert festivalu, naplánovaný na sobotu 20. srpna 2016 do zámecké zahrady v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na koncertě měla být uvedena velkolepá 9. symfonie se závěrečnou Ódou na radost Ludwiga van Beethovena. Věříme, že posluchači nezůstanou o toto mimořádné dílo světového repertoáru ochuzeni a že je festival bude moci zařadit do dramaturgie některého z příštích ročníků. Zakoupené vstupenky na koncert 20. srpna 2016 je možné vrátit ve stejném předprodejním místě, v němž byly vydány nebo v sídle koncertní agentury ARS/KONCERT, spol. s r.o., Grohova 32, 602 00 Brno, výhradně po osobní domluvě s Lenkou Šimečkovou (mobil: 724 517 300, e-mail: simeckova@arskoncert.cz).

Posluchačům, kteří budou mít zájem navštívit místo zrušeného závěrečného koncertu zahajovací galakoncert festivalu v sobotu 6. srpna 2016, nabízíme 50% slevu na stejný počet vstupenek, který měli zakoupený na závěrečný koncert. Tato mimořádná nabídka platí jednorázově při vrácení vstupenek na koncert 20. srpna a nelze ji kombinovat s dalšími slevami.

Doprovodný program

Vesmír – za hranice všedního světa

Denní centrum Barevný svět, o.p.s. a jeho klienti připravili tradiční doprovodnou výstavu Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Lidé s mentálním a kombinovaným postižením tentokrát zpracovali široké téma „vesmír“. Výstava přiblíží návštěvníkům to, jak vnímají vesmír lidé s mentálním a kombinovaným postižením. Možná i odpoví na otázky, kam až se rozprostírá soukromý vesmír autorů, nakolik odráží realitu a do jaké míry zde pracuje prvek jedinečnosti a vlastní fantazie. Autoři téma zpracovali několika technikami. Představí tak své kresby, prostorové modely, malbu na hedvábí a další. Předlohou jim byly jak reálné fotografie, tak i síla vlastní fantazie. Vernisáž výstavy se uskuteční v sobotu 6. srpna 2016 v 18.30 hodin ve výstavních prostorách u kavárny Splněný sen. Výstava pak bude otevřena na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou až do 31. srpna. Více informací na www.barevny-svet.eu

Výstava historických fotografií z Jaroměřic nad Rokytnou a okolí

Výstava představí historické fotografie z Jaroměřic nad Rokytnou a blízkého okolí, sesbírané členy Klubu přátel historie. Expozice bude doplněna zajímavými historickými dokumenty. Výstava je otevřena v budově barokního Špitálu v Jaroměřicích nad Rokytnou do 28. srpna 2016. Více informací na www.jaromericenr.cz

Tradiční posvícení v Jaroměřicích nad Rokytnou

V rámci Tradičního posvícení v Jaroměřicích nad Rokytnou se v neděli 14. srpna 2016 v 18.00 hodin uskuteční v odpočinkové zóně města vystoupení folkové skupiny Žalman & spol. Vstup volný. www.jaromericenr.cz

Prodej vstupenek Vstupenky v cenovém rozpětí 200 – 500 Kč jsou v prodeji od 13. června 2016 v síti CK TIPATOUR, na pokladně zámku a v TIC v Jaroměřicích nad Rokytnou, na recepci Sport-V-Hotelu v Hrotovicích, v hotelovém komplexu ve Valči i v Akciovém pivovaru Dalešice. Vstupenky bude možné rezervovat na odkaze www.badeso.cz/mhfpd Festival poskytuje slevy pro děti, studenty a seniory od 65 let věku ve výši 15%. Držitelé ZTP a ZTP/P mají nárok na slevu ve výši 50%. Při současném zakoupení vstupenek na dva a více koncertů platí množstevní sleva.

Informace o počasí: +420 775 547 522 I v letošním roce zřídilo město Jaroměřice nad Rokytnou telefonní linku pro dotazy publika ohledně aktuálního počasí. Telefonní číslo 775 547 522 bude k dispozici v den konání open-air koncertů od 8 do 20 hodin. Koncerty se konají za každého počasí; při volbě oblečení doporučujeme posluchačům vzít v úvahu vlivy počasí.

Kompletní program a další informace naleznete na www.arskoncert.cz/mhfpd

Zveřejněno:26. 07. 2016

Galerie ke článku
Čtěte dále