Ještě nemají maturitu, ale tu jadernou už ano!

Ještě nemají maturitu, ale tu jadernou už ano!

Do Jaderné elektrárny Dukovany se na 3 dny sjeli středoškoláci z celé České republiky. Nebyli to obyčejní studenti, ale technicky zdatní kluci a holky, které zajímají moderní technologie a energetika.

19.-21.4. proběhl v Jaderné elektrárně Dukovany 9.ročník Jaderné maturity. Této odborné stáže se zúčastnilo 33 studentů a pedagogů z průmyslových škol a gymnázií. Cílem stáže bylo mladé techniky seznámit s fungováním jaderné elektrárny. Po úvodní sérii přednášek si studenti prohlédli strojovnu, havarijní štáb, sklad vyhořelého jaderného paliva nebo úložiště jaderného odpadu. Neméně důležitým cílem stáže bylo nabídnout i možnosti budoucího pracovního uplatnění nebo další spolupráce se Skupinou ČEZ. Studenti tuto příležitost vítají, protože je to mnohdy poprvé, co se dostanou do provozu a vidí „co kdo dělá“. Závěr stáže patřil „Králi Jaderné maturity“, což je ten, kdo nejlépe zvládne finální znalostní test. Tento rok se vítězem stal Vojtěch Vyplel ze SPŠ a VOŠ Brno, Sokolská.

Studenty velmi překvapil přísný bezpečnostní systém elektrárny. Ti zvídavější dokonce řešili otázku, zda je elektrárna připravena na útok vzducholodě J

Linda Navrátilová

Zveřejněno:24. 04. 2017

Galerie ke článku
Čtěte dále