Hasiči v elektrárně Dukovany vysvobozovali poštolku uvězněnou v asfaltu

Hasiči v elektrárně Dukovany vysvobozovali poštolku uvězněnou v asfaltu

Vysoké teploty předchozích dní způsobily uvěznění mladé poštolky obecné v roztaveném asfaltu u kolejiště v areálu Jaderné elektrárny Dukovany.

Přivolaní hasiči provedli její opatrné vyproštění. Energetici pak poštolku lehce poraněnou a znečištěnou od asfaltu předali zástupcům ochránců přírody k doléčení.

Dnes v ranních hodinách bylo na dispečinku Hasičského záchranného sboru podniku Jaderné elektrárny Dukovany oznámeno nalezení poštolky u kolejiště v areálu elektrárny. Poštolky si všiml zaměstnanec při pochůzkové kontrole, který hasiče přivolal. Hasiči po příjezdu zjistili, že poštolka má nohy zatuhlé v asfaltu. Příčinou byly pravděpodobně vysoké teploty předchozích dní, v důsledku kterých došlo k nahřátí a roztavení asfaltu, ze kterého poštolka neměla dostatek vlastních sil k vyproštění.

V areálu elektrárny žijí poštolky dlouhodobě a nikdy jsme doposud podobný případ nezaznamenali,“ sdělil specialista elektrárny pro ekologii a vodní hospodářství, pan Milan Svozil. Poštolky v elektrárně využívají vysokých budov a zabydleli se také v instalovaných budkách, připravených pro zahnízdění sokola stěhovavého.

Poštolka byla živá s potřísněnými pařáty předána zástupcům Českého svazu ochránců přírody z Kněžic k ošetření a očištění od zbytků asfaltu. Spolupráce Jaderné elektrárny Dukovany a Českého svazu ochránců přírody Kněžice, probíhá nejen při záchraně zvířat, ale v posledních třech letech také v oblasti firemního dobrovolnictví – projektu pod názvem Čas pro dobrou věc, kdy několik desítek zaměstnanců elektrárny každoročně připojí ruku k dílu a zapojí se tak společně do pomoci přírodě a druhým.

Zveřejněno:17. 07. 2017

Galerie ke článku
Čtěte dále